STUDIA PODYPLOMOWE - REKRUTACJA 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Doradztwo sądowo – administracyjne w Kościele katolickim

Szczegóły
Kod POD_WPK_Dsa
Jednostka organizacyjna Wydział Prawa Kanonicznego
Poziom kształcenia Podyplomowe
Czas trwania rok (dwa semestr)
Opłaty 4500 złotych
Adres komisji rekrutacyjnej ul. Dewajti 5, pok. 54, 01-815 Warszawa
Godziny otwarcia sekretariatu Poniedziałek - piątek: 08:00 - 14:00.
Adres WWW https://wpk.uksw.edu.pl/kandydaci/studia/studia-podyplomowe/
Wymagany dokument
  • Dyplom ukończenia studiów
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

Wydział Prawa Kanonicznego informuje, że nie przewiduje rekrutacji na rok akademicki 2024/25.

 

1. Cel studiów

 

Celem studiów jest przygotowanie słuchaczy do pracy w charakterze doradcy sądowo-administracyjnego (lub pełnomocnika) w zakresie kanonicznego prawa małżeńskiego, karnego i majątkowego. Podczas studiów szczególny nacisk stawiany jest na rozwój indywidualnych umiejętności w zakresie pracy w sądownictwie kościelnym i administracji kościelnej. Część praktyczna studiów prowadzona m.in. przez oficjałów metropolitalnych trybunałów sądowych, sprzyja nabyciu biegłości w udzielaniu zainteresowanym petentom odpowiedniej pomocy prawnej w zakresie prawa kanonicznego (materialnego i procesowego).

 

2. Uczestnicy i organizacja

 

Studia skierowane są zarówno do osób duchownych, jak i świeckich posiadających magisterium z prawa kanonicznego, prawa lub teologii (lub licencjata), pracujących lub zainteresowanych pracą w różnego rodzaju instytucjach kościelnych (sądach, kuriach diecezjalnych i zakonnych, biurach parafialnych, poradniach prawnych), a także pragnących świadczyć fachową pomoc prawno-kanoniczną osobom potrzebującym.

Zakres tematyczny studiów obejmuje poszczególne tytuły nieważności małżeństwa, interpretowane zarówno z punktu widzenia prawa materialnego, jak i procesowego, ponadto zagadnienia z poszczególnych faz procesu kościelnego oraz procedury administracyjnej w Kościele. Słuchacz ma możliwość odbycia praktyk w trybunale sądowym diecezji miejsca zamieszkania. W ramach prawa procesowego i praktyki sądowej, słuchaczom przekazane zostaną przykładowe akta spraw o nieważność małżeństwa, w oparciu o które będą oni zobowiązani do przygotowania obrony, uwag obrońcy węzła oraz wyroku.

Zajęcia prowadzą specjaliści z zakresu prawa kanonicznego i polskiego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, będący także praktykami z zakresu sądownictwa i administracji w Kościele.

Studia trwają jeden rok (dwa semestry), a ich program zakłada 225 godzin (wykłady, ćwiczenia oraz praktykę w sądzie kościelnym) pozwalających zdobyć 30 punktów ECTS.

Studia mają charakter niestacjonarny i odbywają się w formie hybrydowej (zjazdy w sobotę, godz. 9.00-18.00 oraz w formie zdalnej na platformie MS TEAMS).

Terminy zjazdów: https://wpk.uksw.edu.pl/kandydaci/studia/studia-podyplomowe/

 

Absolwenci, po zaliczeniu końcowego testu z zakresu objętego programem nauczania oraz odbyciu praktyki w sądzie kościelnym (16 godzin), otrzymają świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.

 

Opłata za studia podyplomowe – 4500 zł za rok (dwa semestry).