Studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie 2024/25

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Filologia włoska - II stopnia, stacjonarne

Szczegóły
Kod BRE_WNH_ST_2_FW
Jednostka organizacyjna Wydział Nauk Humanistycznych
Kierunek studiów Filologia włoska
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Drugiego stopnia
Języki wykładowe polski, włoski
Limit miejsc 25
Czas trwania 4 semestry
Wymagany dokument
  • Wykształcenie wyższe
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

Minione tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (07.06.2024 12:00 – 11.07.2024 23:59)

Celem kształcenia na kierunku filologia włoska II stopnia jest zdobycie pogłębionej wiedzy z zakresu literatury włoskiej, teorii literatury, historii i kultury Półwyspu Apenińskiego oraz doskonalenie kompetencji językowych poprzez intensywną naukę języka włoskiego od poziomu C1 do poziomu C2.

 Na kierunku dostępne są dwie specjalizacje:

  • specjalizacja translatorska – umożliwia pozyskanie unikalnych kompetencji zarówno w wymiarze teoretycznym, jak i praktycznym, w obszarze przekładu literackiego oraz tłumaczeń ustnych symultanicznych i konsekutywnych;
  • specjalizacja metodyczna – zapewnia bogatą ofertę kursów metodycznych przygotowujących do pracy jako lektor języka włoskiego.

W trakcie studiów na filologii włoskiej można skorzystać z bogatej oferty uczelni partnerskich we Włoszech w ramach programu Erasmus+.

Po ukończeniu studiów absolwent może podjąć pracę m.in. w biurach tłumaczeń, szkołach językowych, w instytucjach kultury, redakcjach, wydawnictwach, w międzynarodowych korporacjach, w mediach, jak również we włoskich i polskich włoskich instytucjach państwowych – w ambasadach, konsulatach.


 ZASADY KWALIFIKACJI NA STUDIA II STOPNIA STACJONARNE

1. Studia stacjonarne drugiego stopnia są przeznaczone dla osób posiadających dyplom licencjata, magistra, inżyniera lub równorzędny.

2. Wynik końcowy postępowania kwalifikacyjnego jest obliczany z dokładnością do trzeciego miejsca po przecinku. 

3. Przez średnią z toku studiów należy rozumieć arytmetyczną średnią ocen uzyskanych z egzaminów oraz zaliczeń na ocenę na studiach I stopnia, II stopnia lub jednolitych studiach magisterskich. Do średniej z toku studiów nie wlicza się oceny pracy licencjackiej (magisterskiej) ani oceny z egzaminu licencjackiego (magisterskiego).

 

Kwalifikacja na kierunek filologia włoska odbywa się w następujący sposób:

 

Kandydaci posiadający dyplom ukończenia studiów I stopnia na kierunku filologia włoska albo dyplom ukończenia studiów I stopnia lub II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich na kierunku innym niż filologia włoska, ale przyporządkowanym w co najmniej w 50% do dyscypliny językoznawstwo lub literaturoznawstwo, kwalifikowani są w oparciu o średnią z toku studiów, z zastrzeżeniem ust. 2,3. Kandydaci są kwalifikowani według poniższego wzoru:

W = s*20

gdzie:

W - wynik końcowy postępowania kwalifikacyjnego,

s – średnia ocen z toku studiów.

 

Pozostali kandydaci kwalifikowani są na podstawie egzaminu wstępnego w formie rozmowy kwalifikacyjnej weryfikującej wymagane kompetencje do podjęcia studiów drugiego stopnia na kierunku filologia włoska. Rozmowa będzie odbywać się w oparciu o listę lektur i zagadnień z obszaru językoznawstwa i literaturoznawstwa włoskiego, przygotowaną przez pracowników kierunku. Wynik końcowy postępowania kwalifikacyjnego wyrażony w skali 0-100, powstaje na skutek przeliczenia oceny w skali 2-5 na punkty kwalifikacyjne według poniższej tabeli:

 

Ocena (skala 2-5) Punkty kwalifikacyjne
2 0
2,25 10
2,5 20
2,75 30
3 40
3,25 48,75
3,5 57,5
3,75 66,25
4 75
4,25 81,25
4,5 87,5
4,75 93,75
5 100

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodatkowo kandydaci nieposiadający dyplomu ukończenia studiów I stopnia na kierunku filologia włoska, muszą wykazać się znajomością języka włoskiego co najmniej na poziomie B2, poświadczoną w suplemencie dyplomu studiów I lub II stopnia lub dokumentem poświadczającym znajomość języka włoskiego co najmniej na poziomie B2, zweryfikowanym przez Komisję Rekrutacyjną Wydziału Nauk Humanistycznych, w szczególności certyfikatem międzynarodowym: Certificato di Conoscenza della Lingua Italiana CELI 3 (B2), Certificato di Conoscenza della Lingua Italiana CELI 4 (C1), Certificato di Conoscenza della Lingua Italiana CELI 5 (C2); Certificazione di Italiano come Lingua Straniera CILS Due (B2), Certificazione di Italiano come Lingua Straniera CILS Tre (C1), Certificazione di Italiano come Lingua Straniera CILS Quattro (C2), Certificato Italiano Commerciale CIC A (C1). W przypadku braku możliwości przedstawienia dokumentu poświadczającego znajomość języka włoskiego co najmniej na poziomie B2 kandydat zobowiązany jest do przystąpienia do rozmowy kwalifikacyjnej, przeprowadzanej w języku włoskim.

 

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym

Informacje: https://uksw.edu.pl/kandydaci/cudzoziemcy/dyplomy-zagraniczne-i-matury/