Studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie 2024/25

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Teologia - studia stacjonarne jednolite magisterskie

Szczegóły
Kod BRE_WT_ST_MGR_TO
Jednostka organizacyjna Wydział Teologiczny
Kierunek studiów Teologia
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Jednolite magisterskie
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 20
Czas trwania 5 lat
Wymagany dokument
  • Matura lub dokument równoważny
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

Minione tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (07.06.2024 12:00 – 11.07.2024 23:59)

Studenci podczas studiów są przygotowywani do podejmowania działalności naukowej i zawodowej związanej z teologią. Pięcioletnie studia magisterskie umożliwiają zdobycie rzetelnej wiedzy niezbędnej do podjęcia pracy na różnych stanowiskach w instytucjach kościelnych i świeckich. Studenci uczestniczą w wykładach, warsztatach i ćwiczeniach rozwijających umiejętność wykonywania różnorodnych zadań i rozwiązywania złożonych problemów z wykorzystaniem pogłębionej wiedzy teologicznej.

Studenci zainteresowani pracą na stanowisku nauczyciela religii mogą uzyskać uprawnienia nauczycielskie oraz katechetyczne.

Studenci obowiązkowo realizują w toku studiów praktyki zawodowe w instytucjach takich jak szkoły, ruchy formacyjne, domy rekolekcyjne, wydawnictwa, biblioteki, szpitale, hospicja.


Zasady kwalifikacji dla kandydatów legitymujących się świadectwem dojrzałości uzyskanym w wyniku zdania egzaminu maturalnego (tzw. „nowej matury”): 

Wymagany przedmiot Przelicznik dla poziomu 
język polski - część pisemna podstawowy             p= 0,15    
albo rozszerzony      p= 0,20
język obcy nowożytny - część pisemna podstawowy             p= 0,08
albo rozszerzony      p= 0,10
egzamin wstępny w formie rozmowy kwalifikacyjnej                                  p= 0,50
przedmiot do wyboru* podstawowy             p= 0,15    
albo rozszerzony      p= 0,20

uwzględniany jest jeden z przedmiotów wskazany przez kandydata spośród zestawu: geografia, historia, WOS, matematyka, język łaciński i kultura antyczna, filozofia.

Zakres rozmowy kwalifikacyjnej obejmuje wiadomości o Piśmie św., wierze i historii Kościoła oraz moralności katolickiej.

Wydział może sformułować oraz opublikować szczegółowe tezy egzaminacyjne. W przypadku sformułowania tez szczegółowych zostaną one opublikowane na co najmniej jednej stronie internetowej spośród stron dostępnych pod adresami: www.wt.uksw.edu.pl, https://uksw.edu.pl/kandydaciwww.irk.uksw.edu.pl.

Punktacja z rozmowy kwalifikacyjnej jest przeliczana ze skali 2-5, na skalę 0-100, zgodnie z tabelą:

Ocena (skala 2-5) Punkty kwalifikacyjne
2 0
2,25 10
2,5 20
2,75 30
3 40
3,25 48,75
3,5 57,5
3,75 66,25
4 75
4,25 81,25
4,5 87,5
4,75 93,75
5 100

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warunkiem przeliczenia wyniku postępowania kwalifikacyjnego (W) jest przystąpienie do rozmowy kwalifikacyjnej. Kandydat, który nie przystąpi do rozmowy otrzymuje wynik postępowania kwalifikacyjnego równy „0”.

 

Wynik postępowania kwalifikacyjnego (W) kandydatów, którzy przystąpili do rozmowy kwalifikacyjnej obliczany jest zgodnie ze wzorem:

W = p1W1 + p2W2 + p3W3 + p4W4

 gdzie:

W1 – liczba punktów odpowiadająca procentowemu wynikowi z egzaminu maturalnego z języka polskiego (część pisemna),

W2 – liczba punktów odpowiadająca procentowemu wynikowi z egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego (część pisemna),

W3 – punktacja otrzymana z rozmowy kwalifikacyjnej (wyrażona w skali 0-100),

W4 – liczba punktów odpowiadająca procentowemu wynikowi z egzaminu maturalnego z przedmiotu do wyboru (część pisemna),

p1 – przelicznik dla poziomu z języka polskiego,

p2 – przelicznik dla poziomu z języka obcego,

p3 – przelicznik dla rozmowy kwalifikacyjnej,

p4 – przelicznik dla poziomu z przedmiotu do wyboru.

Informacja dla wszystkich powyższych kierunków, tj. teologii, dziennikarstwa i komunikacji społecznej: jeśli kandydat na świadectwie maturalnym ma odnotowany z jednego przedmiotu wynik zarówno na poziomie rozszerzonym, jak i podstawowym, to w postępowaniu kwalifikacyjnym uwzględniany jest wynik z poziomu, który po przemnożeniu przez odpowiedni przelicznik daje wyższą wartość.

Warunkiem przyjęcia na studia na kierunku teologia jest:

1) W odniesieniu do duchownych, seminarzystów i osób konsekrowanych zgoda wydana przez własnego biskupa lub wyższego przełożonego zakonnego,

2) W odniesieniu do pozostałych osób – opinia proboszcza miejsca zamieszkania;

3) Dodatkowo warunkiem przyjęcia na studia osoby, która była klerykiem wyższego seminarium duchownego albo też odbywała postulat lub nowicjat w instytucie życia konsekrowanego, jest zgoda Wielkiego Kanclerza.

 

Zasady kwalifikacji dla kandydatów legitymujących się świadectwem dojrzałości uzyskanym w wyniku zdania egzaminu dojrzałości (tzw. „starej matury”)

Wymagany przedmiot  Rodzaj egzaminu Przelicznik
język polski część pisemna p1 = 0,18
część ustna p2 = 0,12
język obcy nowożytny część ustna albo ocena końcoworoczna** p3 = 0,10 p3 = 0,05
egzamin wstępny w formie rozmowy kwalifikacyjnej p= 0,50
przedmiot do wyboru* część pisemna albo ocena końcoworoczna** p5 = 0,10 p5 = 0,05

* uwzględniany jest jeden z przedmiotów wskazany przez kandydata spośród zestawu: geografia, historia, WOS, matematyka, język łaciński.

 ** ocena końcoworoczna uwzględniana tylko wtedy, gdy kandydat nie zdawał przedmiotu.

Dla kierunku teologia przeprowadzany jest egzamin wstępny z zakresu religii, który obejmuje wiadomości o Piśmie św., wierze i historii Kościoła oraz moralności katolickiej.

Wydział może sformułować oraz opublikować szczegółowe tezy egzaminacyjne. W przypadku sformułowania tez szczegółowych zostaną one opublikowane na co najmniej jednej stronie internetowej spośród stron dostępnych pod adresami: www.teologia.uksw.edu.pl, www.rekrutacja.uksw.edu.plwww.irk.uksw.edu.pl.

Warunkiem przeliczenia wyniku postępowania kwalifikacyjnego (W) jest przystąpienie do rozmowy kwalifikacyjnej. Kandydat, który nie przystąpi do rozmowy otrzymuje wynik postępowania kwalifikacyjnego równy „0”.

Wynik postępowania kwalifikacyjnego (W) obliczany jest zgodnie ze wzorem:

W = p1W1 + p2W2 + p3W3 + p4W4+ p5W5

gdzie:

W1 - liczba punktów z egzaminu dojrzałości z języka polskiego (w części pisemnej) po przeliczeniu zgodnie z tabelą zawartą w §1 ust. 1,

W2 - liczba punktów z egzaminu dojrzałości z języka polskiego (w części ustnej) po przeliczeniu zgodnie z tabelą zawartą w §1. ust. 1,

W3 - liczba punktów z egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego (w części ustnej), bądź punktów za ocenę końcoworoczną, jeśli kandydat nie zdawał języka obcego nowożytnego (w części ustnej) na maturze po przeliczeniu zgodnie z tabelą zawartą w §1 ust. 1,

W4 - punktacja otrzymana z rozmowy kwalifikacyjnej (wyrażona w skali 0-100),

W5 - liczba punktów z egzaminu dojrzałości z przedmiotu wskazanego przez kandydata (w części pisemnej), określonego jako przedmiot do wyboru, bądź punktów za ocenę końcoworoczną z tego przedmiotu, jeśli kandydat nie zdawał go na maturze, po przeliczeniu zgodnie z tabelą zawartą w §1 ust. 1,

p1 - przelicznik dla części pisemnej z języka polskiego,

p2 - przelicznik dla części ustnej z języka polskiego,

p3 - przelicznik dla części ustnej z języka obcego nowożytnego, bądź opcjonalnie dla oceny końcoworocznej,

p– przelicznik dla rozmowy kwalifikacyjnej,

p5 - przelicznik dla części pisemnej z przedmiotu wskazanego przez kandydata, określonego jako przedmiot do wyboru, bądź opcjonalnie dla oceny końcoworocznej z tego przedmiotu.

 

Warunkiem przyjęcia na studia na kierunku teologia jest ponadto:

1) W odniesieniu do duchownych, seminarzystów i osób konsekrowanych zgoda wydana przez własnego biskupa lub wyższego przełożonego zakonnego,

2) W odniesieniu do pozostałych osób – opinia proboszcza miejsca zamieszkania;

3) Dodatkowo warunkiem przyjęcia na studia osoby, która była klerykiem wyższego seminarium duchownego albo też odbywała postulat lub nowicjat w instytucie życia konsekrowanego, jest zgoda Wielkiego Kanclerza.

 

Zasady kwalifikacji z Maturą Międzynarodową oraz Maturą Europejską

Maturzyści, którzy zdawali Maturę Międzynarodową i uzyskali na dyplomie IB przynajmniej 37 punktów, otrzymują maksymalną punktację na kierunku/kierunkach, na który/których dokonali rejestracji.

Maturzyści, którzy zdawali Maturę Europejską i uzyskali na dyplomie EB ocenę ogólną przynajmniej 88 punktów na 100, otrzymują maksymalną punktację na kierunku/kierunkach, na który/których dokonali rejestracji.

Przyjęcie kandydatów z dyplomem IB, którzy osiągną wynik mniejszy niż 37 punktów z zastrzeżeniem ust. 11 oraz kandydatów z dyplomem EB, którzy osiągną wynik mniejszy niż 88 punktów, następuje w oparciu o kryteria przyjęć osób z „nową maturą” oraz zgodnie z poniższą tabelą, w której przyjmuje się że:

  • dla Matury Międzynarodowej: poziom niższy - standard level, zwany dalej SL, przedmiotu zdanego przez kandydata odpowiada poziomowi podstawowemu przedmiotu zdanego na egzaminie maturalnym, a poziom wyższy - high level, zwany dalej „HL” - poziomowi rozszerzonemu;
  • dla Matury Europejskiej: za poziom podstawowy uznaje się L2 i L3 (liczba godzin tygodniowo), a za poziom rozszerzony uznaje się L4 i L5 oraz matematykę L5+3 (liczba godzin tygodniowo): 
MATURA IB MATURA EB NOWA MATURA MATURA IB MATURA EB NOWA MATURA
Poziom SL Poziom podstawowy  Poziom podstawowy Poziom HL Poziom rozszerzony Poziom rozszerzony
7 9,00-10,00 100% 7 8,00-10,00 100%
6 8,00-8,95 86% 6 7,00-7,95 85%
5 7,00-7,95 72% 5 6,00-6,95 70%
4 6,00-6,95 58% 4 5,00-5,95 55%
3 5,00-5,95 44% 3 4,00-4,95 40%
2 4,00-4,95 30% 2 3,00-3,95 25%
1 1,00-3,95 0 1 1,00-2,95 10%

Wynik rekrutacyjny kandydata przystępującego do Matury Międzynarodowej, który na egzaminie w ramach programu Matury Międzynarodowej, którego zdanie potwierdza dyplom IB, uzyskał mniej niż 24 punkty, wynosi 0 punktów.

Dla przedmiotów, których kandydaci z dyplomem IB albo EB nie mają możliwości zdawać na maturze ze względu na program matury realizowany w danej szkole, ustala się odpowiedniki w tabeli poniżej, z zastrzeżeniem, że w przypadku kandydatów, którzy nie mieli możliwości zdawania na Maturze Międzynarodowej albo Maturze Europejskiej języka polskiego, dopuszcza się wzięcie pod uwagę przy obliczaniu wyniku postępowania kwalifikacyjnego jako odpowiednika języka polskiego innego zdanego przez kandydata języka A1 (w przypadku Matury IB) albo języka L1 lub L1+3 (w przypadku matury EB), przy czym przy obliczaniu wyniku postępowania kwalifikacyjnego nie może być wzięty pod uwagę dwukrotnie ten sam język: 

Przedmiot na maturze polskiej Odpowiedniki na maturze IB Odpowiedniki na maturze EB
język polski * język A1 (z grupy 1) * język L1
wiedza o społeczeństwie * business i management
* ekonomia
* historia* filozofia
* psychologia
* antropologia
* filozofia
* historia
* geografia
* ekonomia
historia sztuki * historia
* przedmiot z grupy „sztuka”
* historia* sztuka
* muzyka
historia muzyki * historia
* przedmiot z grupy „sztuka”
* historia* sztuka
* muzyka

 

Kandydatom z dyplomem EB, którzy posiadają na dyplomie wynik z języka obcego na poziomie L2+3, uznaje się ten wynik za równoznaczny wynikowi języka obcego nowożytnego zdanego na poziomie dwujęzycznym na egzaminie maturalnym.

Dla kandydatów na kierunek teologia, w zwiazku z tym, że w ramach postępowania kwalifikacyjnego na ten kierunek obowiązuje egzamin wstępny, przyjmuje się zasadę, iż punktacja uzyskana z Matury Europejskiej lub Matury Międzynarodowej stanowi odpowiednik punktacji z egzaminu maturalnego. Drugą składową wyniku rekrutacyjnego jest na tych kierunkach punktacja z egzaminu wstępnego.

  

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z maturą zagraniczną

Informacje zawarte są na stronie: https://uksw.edu.pl/kandydaci/cudzoziemcy/dyplomy-zagraniczne-i-matury/

 

Ulgi w postępowaniu kwalifikacyjnym

Informacje zawarte są na stronie: https://uksw.edu.pl/kandydaci/rekrutacja/akty-prawne/olimpiady-konkursy/