Studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie 2024/25

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Kognitywistyka - I stopnia, stacjonarne

Szczegóły
Kod BRE_WFCH_ST_1_KOG
Jednostka organizacyjna Wydział Filozofii Chrześcijańskiej
Kierunek studiów Kognitywistyka
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Pierwszego stopnia
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 60
Czas trwania 3 lata
Adres komisji rekrutacyjnej ul. Wóycickiego 1/3, 01-938 Warszawa
budynek nr 23, pokój 308
.
Wymagany dokument
  • Matura lub dokument równoważny
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

Minione tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (07.06.2024 12:00 – 11.07.2024 23:59)

Kognitywistyka

 Studiowanie kognitywistyki wprowadza w fascynujący świat interdyscyplinarnych badań nad procesami poznawczymi i obliczeniowymi. Program studiów umożliwia głęboką eksplorację obszarów psychologii, informatyki, filozofii, neuronauki, biologii oraz antropologii. Przekraczając granice poszczególnych dziedzin, studenci i studentki rozwijają praktyczne umiejętności, umożliwiające efektywne wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce zawodowej, z poszanowaniem norm prawnych i etycznych.

 Studia z kognitywistyki rozwijają umiejętność analizy i interpretacji złożonych procesów poznawczych, co umożliwia studiującym nie tylko zgłębianie tajemnic ludzkiego umysłu, ale także kierowanie tą wiedzą w praktyczny sposób. Nauka zaawansowanych metod badawczych (statystyka, metody obliczeniowe, programowanie, analiza semantyczna), pozwoli absolwentom i absolwentkom na ich bezpośrednie zastosowanie w analizie danych, edukacji, procesach twórczości, projektowaniu doświadczeń (UX, CX, TX) oraz interakcji a także tworzeniu różnych praktycznych rozwiązań o charakterze społeczno-gospodarczym. Studenci i studentki nauczą się świadomie dobierać narzędzia diagnostyczne oraz techniki badawcze, dostosowując je do różnorodnych kulturowo-społecznych kontekstów. Będą umieć stosować analizę statystyczną do interpretacji danych empirycznych oraz skutecznie oceniać stosowane techniki badawcze. Oprócz tego będą umieli nie tylko identyfikować, ale także skutecznie rozstrzygać dylematy etyczne związane z sztuczną inteligencją czy nowymi technologiami. Ich umiejętności w analizie, diagnozie i interpretacji zjawisk poznawczo-obliczeniowo-społecznych będą stanowić cenny kapitał w wielu obszarach zawodowych.

 Studenci i studentki będą nabywali wiedzę i umiejętności w dedykowanym im laboratorium kierunkowym ART, COGNITION AND EDUCATION LAB. Nauczą się w nim zarówno obsługi aparatury (m.in. EEG, Eye Tracker, zestaw do fizjologii) jak i dedykowanego oprogramowania.

 

Specjalizacje:

 W trakcie realizacji programu studiów studenci oraz studentki będą mogli wybrać (od 4 semestru) kształcenie w zakresie jednej z trzech specjalności:

  • Neuronauka edukacyjna - skupia się na połączeniu wiedzy z zakresu kognitywistyki w celu zrozumienia procesów uczenia się i poznawania. Studenci i studentki nauczą się, jak funkcje mózgu i neurobiologiczne mechanizmy wpływają na procesy uczenia się, rozumienia itd. Dowiedzą się jak zastosować tą wiedzę w praktyce pedagogicznej, projektowaniu programów nauczania i tworzeniu środowisk edukacyjnych.
  •  Projektowanie doświadczeń i interakcji - dotyczy badania i zrozumienia procesów twórczych ludzkiego umysłu oraz wyjaśniania, jak ludzie generują nowatorskie i innowacyjne pomysły. Studenci i studentki zgłębią zagadnienia związane z kreatywnością, innowacjami czy projektowaniem. Nauczą się również technik i strategii wspierających rozwój twórczości.
  • Sztuczna inteligencja - zajmuje się zastosowaniami teorii i praktyk związanych z rozwojem systemów sztucznej inteligencji (algorytmy, uczenie maszynowe, Data Science, LLM). Eksplorowane są praktyczne zastosowania sztucznej inteligencji, aby przygotować studiujących do pracy z zaawansowanymi technologiami i projektami w obszarze AI.

 

Perspektywy zawodowe 

 

Po ukończeniu na kierunku Kognitywistyka na UKSW można pracować m.in. w następujących obszarach:   

 

  • badania rynkowe.
  • technologie i IT,
  • edukacja i szkolenia,
  • reklama,
  • marketing,
  • copywriting,
  • badania UX/CX/TX oraz projektowanie interakcji,
  • Konsulting i doradztwo,
  • Data science,
  • gaming i rozrywka,
  • robotyka i sztuczna inteligencja.

 

 

 


Zasady kwalifikacji dla kandydatów z nową maturą:

Wymagany przedmiot

Przelicznik  dla poziomu

 

język polski  - część pisemna

podstawowy             p= 0,20   

albo rozszerzony      p= 0,30

język obcy nowożytny -  część pisemna

podstawowy             p= 0,15   

albo rozszerzony      p= 0,20

przedmiot do wyboru: filozofia, WOS, geografia, biologia, matematyka, fizyka z astronomią, historia, język łaciński i kultura antyczna, chemia

podstawowy             p= 0,30   

albo rozszerzony      p= 0,50

Wynik postępowania kwalifikacyjnego (W) obliczany jest zgodnie ze wzorem:

W = p1W1 + p2W+ p3W3  

gdzie:
W1 – liczba punktów odpowiadająca procentowemu wynikowi z egzaminu maturalnego z języka polskiego (część pisemna),
W2 – liczba punktów odpowiadająca procentowemu wynikowi z egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego (część pisemna),
W3 – liczba punktów odpowiadająca procentowemu wynikowi z egzaminu maturalnego z przedmiotu do wyboru (część pisemna),
p1 – przelicznik dla poziomu z języka polskiego,
p2 – przelicznik dla poziomu z języka obcego,
p3 – przelicznik dla poziomu z przedmiotu do wyboru.
 

Jeśli kandydat na świadectwie maturalnym ma odnotowany z jednego przedmiotu wynik zarówno na poziomie rozszerzonym jak i podstawowym, to w postępowaniu kwalifikacyjnym uwzględniany jest wynik z poziomu, który po przemnożeniu przez odpowiedni przelicznik daje wyższą wartość.

 

Zasady kwalifikacji dla kandydatów ze starą maturą:

Sposób przeliczania starej matury na punkty:

Matura po 1991 roku
ocena 6 = 100 %
ocena 5 = 90 %
ocena 4 = 70 %
ocena 3 = 50 %
ocena 2 = 30 %

Matura do 1991 roku
ocena 5 = 100 %
ocena 4 = 70 %
ocena 3 = 40 %  

Wymagany przedmiot

 

Rodzaj egzaminu

Przelicznik

język polski

część pisemna

p1 = 0,20

część ustna

p2 = 0,20

język obcy nowożytny

część ustna

albo ocena końcoworoczna**

p3 = 0,20

p3 = 0,10

przedmiot do wyboru: biologia, matematyka, fizyka, historia, WOS, geografia, chemia

część pisemna

albo ocena końcoworoczna**

p4 = 0,40

p4 = 0,10

** ocena końcoworoczna uwzględniana tylko wtedy, gdy kandydat nie zdawał przedmiotu.

 

Wynik postępowania kwalifikacyjnego (W) obliczany jest zgodnie ze wzorem:

W = p1W1 + p2W2 + p3W3 + p4W4    

gdzie:
W1 - liczba punktów z egzaminu dojrzałości z języka polskiego (w części pisemnej) po przeliczeniu zgodnie ze sposobem przeliczania starej matury na punkty rekrutacyjne,
W2 - liczba punktów z egzaminu dojrzałości z języka polskiego (w części ustnej) po przeliczeniu zgodnie ze sposobem przeliczania starej matury na punkty rekrutacyjne,
W3 - liczba punktów  z egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego (w części ustnej), bądź punktów za ocenę końcoworoczną jeśli kandydat nie zdawał języka obcego nowożytnego (w części ustnej) na maturze po przeliczeniu zgodnie ze sposobem przeliczania starej matury na punkty rekrutacyjne,
W4 - liczba punktów z egzaminu dojrzałości z przedmiotu wskazanego przez kandydata (w części pisemnej), określonego jako przedmiot do wyboru, bądź punktów za ocenę końcoworoczną z tego przedmiotu jeśli kandydat nie zdawał go na maturze, po przeliczeniu zgodnie ze sposobem przeliczania starej matury na punkty rekrutacyjne,
p1 – przelicznik dla części pisemnej z języka polskiego,
p2 – przelicznik dla części ustnej z języka polskiego,
p3 – przelicznik dla części ustnej z języka obcego nowożytnego, bądź opcjonalnie dla oceny końcoworocznej,
p4 – przelicznik dla części pisemnej z przedmiotu wskazanego przez kandydata, określonego jako przedmiot do wyboru, bądź opcjonalnie dla oceny końcoworocznej z tego przedmiotu.


Zasady kwalifikacji z Maturą Międzynarodową oraz Maturą Europejską

Maturzyści, którzy zdawali Maturę Międzynarodową i uzyskali na dyplomie IB przynajmniej 37 punktów, otrzymują maksymalną punktację na kierunku/kierunkach, na który/których dokonali rejestracji.

Maturzyści, którzy zdawali Maturę Europejską i uzyskali na dyplomie EB ocenę ogólną przynajmniej 88 punktów na 100, otrzymują maksymalną punktację na kierunku/kierunkach, na który/których dokonali rejestracji.

Przyjęcie kandydatów z dyplomem IB, którzy osiągną wynik mniejszy niż 37 punktów z zastrzeżeniem ust. 11 oraz kandydatów z dyplomem EB, którzy osiągną wynik mniejszy niż 88 punktów, następuje w oparciu o kryteria przyjęć osób z „nową maturą” oraz zgodnie z poniższą tabelą, w której przyjmuje się że:

  • - dla Matury Międzynarodowej: poziom niższy - standard level, zwany dalej SL, przedmiotu zdanego przez kandydata odpowiada poziomowi podstawowemu przedmiotu zdanego na egzaminie maturalnym, a poziom wyższy - high level, zwany dalej „HL” - poziomowi rozszerzonemu;
  • - dla Matury Europejskiej: za poziom podstawowy uznaje się L2 i L3 (liczba godzin tygodniowo), a za poziom rozszerzony uznaje się L4 i L5 oraz matematykę L5+3 (liczba godzin tygodniowo):

 

MATURA IB

MATURA EB

NOWA MATURA

MATURA IB

MATURA EB

NOWA MATURA

Poziom SL

Poziom podstawowy 

Poziom podstawowy

Poziom HL

Poziom rozszerzony

Poziom rozszerzony

7

9,00-10,00

100%

7

8,00-10,00

100%

6

8,00-8,95

86%

6

7,00-7,95

85%

5

7,00-7,95

72%

5

6,00-6,95

70%

4

6,00-6,95

58%

4

5,00-5,95

55%

3

5,00-5,95

44%

3

4,00-4,95

40%

2

4,00-4,95

30%

2

3,00-3,95

25%

1

1,00-3,95

0

1

1,00-2,95

10%

Wynik rekrutacyjny kandydata przystępującego do Matury Międzynarodowej, który na egzaminie w ramach programu Matury Międzynarodowej, którego zdanie potwierdza dyplom IB, uzyskał mniej niż 24 punkty, wynosi 0 punktów.

Dla przedmiotów, których kandydaci z dyplomem IB albo EB nie mają możliwości zdawać na maturze ze względu na program matury realizowany w danej szkole, ustala się odpowiedniki w tabeli poniżej, z zastrzeżeniem, że w przypadku kandydatów, którzy nie mieli możliwości zdawania na Maturze Międzynarodowej albo Maturze Europejskiej języka polskiego, dopuszcza się wzięcie pod uwagę przy obliczaniu wyniku postępowania kwalifikacyjnego jako odpowiednika języka polskiego innego zdanego przez kandydata języka A1 (w przypadku Matury IB) albo języka L1 lub L1+3 (w przypadku matury EB), przy czym przy obliczaniu wyniku postępowania kwalifikacyjnego nie może być wzięty pod uwagę dwukrotnie ten sam język: 

Przedmiot na maturze polskiej

Odpowiedniki na maturze IB

Odpowiedniki na maturze EB

język polski

* język A1 (z grupy 1)

* język L1

wiedza o społeczeństwie

* business i management
* ekonomia
* historia

* filozofia
* psychologia
* antropologia

* filozofia
* historia
* geografia
* ekonomia

historia sztuki

* historia
* przedmiot z grupy „sztuka”

* historia

* sztuka
* muzyka

historia muzyki

* historia
* przedmiot z grupy „sztuka”

* historia

* sztuka
* muzyka

Kandydatom z dyplomem EB, którzy posiadają na dyplomie wynik z języka obcego na poziomie L2+3, uznaje się ten wynik za równoznaczny wynikowi języka obcego nowożytnego zdanego na poziomie dwujęzycznym na egzaminie maturalnym.

 

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z maturą zagraniczną

Informacje zawarte są na stronie: https://uksw.edu.pl/kandydaci/cudzoziemcy/dyplomy-zagraniczne-i-matury/

 

Ulgi w postępowaniu kwalifikacyjnym

Informacje zawarte są na stronie: https://uksw.edu.pl/kandydaci/rekrutacja/akty-prawne/olimpiady-konkursy/