Degree programmes (first-cycle,second-cycle, long-cycle) - 2025/2026

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

Biologia - II stopnia, stacjonarne

Details
Code BRE_WBNS_ST_2_BIO
Organizational unit The Faculty of Biology and Environmental Sciences
Field of studies Biology
Form of studies Full-time
Level of education Second cycle
Educational profile academic
Language(s) of instruction Polish
Admission limit 35
Duration 2-letnie
Recruitment committee address 01-938 Warszawa, ul. Wóycickiego 1/3, budynek 23, pok. 409, IV piętro
tel.: +48 22 380 96 86, 22 380 96 87
wbns@uksw.edu.pl
Office opening hours pon.-czw. 10:00-14:30
WWW address https://wbns.uksw.edu.pl/pl
Required document
  • Higher education
  Ask a question
Phase 1 (05.06.2025 12:00 – 11.07.2025 23:59)

Celem kształcenia na kierunku biologia jest zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu szeroko pojętej dziedziny nauk biologicznych, uzupełnionej o zagadnienia związane z fizyką i chemią. W kształcenie zaangażowani są naukowcy o znaczących, w skali międzynarodowej, osiągnięciach, publikowanych w renomowanych czasopismach („Nature”, „PLoS One”, „Nature Reports”).

Absolwent studiów II stopnia na kierunku biologia posiada poszerzoną wiedzę ogólną z zakresu dyscyplin biologicznych. Absolwent jest gotów do pełnienia roli eksperta, potrafi wykonywać analizy i ekspertyzy na wysokim poziomie. 

Kierunek biologia wyróżniają moduły przedmiotów z zakresu : Biologia miejska i Biologia człowieka w kryminalistyce. Po wybraniu przedmiotów do wyboru z zakresu Biologia miejska dysponuje poszerzoną i pogłębioną wiedzą na temat biologii osobników, gatunków, populacji, biocenoz i ekosystemów w krajobrazie zurbanizowanym. Zna ich powiązania z abiotycznymi komponentami środowiska, zna i interpretuje czynniki prawne, ekonomiczne, techniczne i społeczne wpływające na funkcjonowanie bioróżnorodności na terenach zurbanizowanych. Wykazuje się pogłębioną wiedzą i umiejętnościami w zakresie zbioru danych w terenie, pozyskiwania i przetwarzania dostępnych baz danych i zobrazowań, oraz ich analizy, przetwarzania i prezentacji, samodzielnie i w składzie zespołów wielospecjalistycznych.

Po dokonaniu wyboru przedmiotów z zakresu Biologia człowieka w kryminalistyce absolwent posiada pogłębioną wiedzę i umiejętności z zakresu biologii człowieka i potrafi zastosować metody badań antroposkopijnych, somatoskopijnych i osteologicznych w ekspertyzach kryminalistycznych. Ponadto absolwent ma poszerzoną wiedzę ekspercką z zakresu zarządzania w biologii oraz planowania i zdobywania funduszy na badania, między innymi z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jest gotów do założenia własnej działalności gospodarczej. 

Na kierunku odbywają się liczne  zajęcia praktyczne,  dzięki  którym  student  zdobywa umiejętności i kompetencje umożliwiające skuteczne znalezienie zatrudnienia na rynku pracy. 

Absolwent, który wybrał przedmioty z zakresu Biologia miejska jest przygotowany do: wykonywania pomiarów, badań terenowych, inwentaryzacji i waloryzacji osobników, populacji, biocenoz i ekosystemów i obszarów krajobrazu na terenach zurbanizowanych oraz do analiz i przetwarzania danych na potrzeby otoczenia społeczno-gospodarczego, przygotowywania danych do eksportu do miejskich baz danych biologicznych, nadzoru przyrodniczego nad osobnikami, populacjami i ekosystemami trakcie procesów inwestycyjnych, wsparcia w zakresie biologii dla projektantów opracowujących projekty architektoniczne, projekty zagospodarowania terenu, projekty terenów zieleni miejskiej, projekty rekultywacji, projekty modernizacji oraz dokumenty planistyczne i strategiczne, tworzenia we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym nowych rozwiązań praktycznych, metod analizy i wspomagania decyzji, technologii i produktów na podstawie naukowej wiedzy biologicznej i doświadczeń praktycznych, wsparcia w podnoszeniu jakości życia w otoczeniu społecznym dzięki edukacji i zaangażowaniu w działania na rzecz świadomego przeżywania kontaktu z miejską różnorodnością biologiczną.  

Absolwent,  który wybrał przedmioty z zakresu Biologia człowieka w kryminalistyce może  zostać  zatrudniony  w  laboratoriach  policyjnych  i pracowniach oraz firmach kryminalistycznych, w  muzeach  archeologicznych badając szczątki kostne, w placówkach wzornictwa  przemysłowego,  jako  specjalista  w  antropometrii  przemysłowej,  w  placówkach zdrowia  publicznego,  żywności  i  żywienia  oraz  służby  zdrowia, w  instytucjach  zajmujących  się  wychowaniem  fizycznym  i sportem,  jako  specjalista  w  zakresie  antropometrii  sportowej.

 


ZASADY KWALIFIKACJI NA STUDIA II STOPNIA STACJONARNE

1. Studia stacjonarne drugiego stopnia są przeznaczone dla osób posiadających dyplom licencjata, magistra, inżyniera lub równorzędny.

2. Wynik końcowy postępowania kwalifikacyjnego jest obliczany z dokładnością do trzeciego miejsca po przecinku.

3. Przez średnią z toku studiów należy rozumieć arytmetyczną średnią ocen uzyskanych z egzaminów oraz zaliczeń na ocenę na studiach I stopnia, II stopnia lub jednolitych studiach magisterskich. Do średniej z toku studiów nie wlicza się oceny pracy licencjackiej (magisterskiej) ani oceny z egzaminu licencjackiego (magisterskiego).

  

Kwalifikacja na kierunek biologia odbywa się w następujący sposób:

Na podstawie średniej ocen z toku studiów kwalifikowani są:

  • kandydaci posiadający dyplom ukończenia studiów I stopnia na kierunku biologia;

  • kandydaci posiadający dyplom ukończenia studiów na kierunku innym niż biologia, ale przyporządkowanym do dyscypliny biologia;

  • kandydaci posiadający dyplom ukończenia studiów I stopnia lub II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich na co najmniej jednym kierunku z listy kierunków wymienionych poniżej, określonych jako kierunki pokrewne, wydany do roku 2019 włącznie:

  • biotechnologia
  • behawiorystyka zwierząt
  • biochemia
  • biofizyka
  • bioinżynieria zwierząt
  • bioinżynieria żywności i środowiska wodnego
  • biologia człowieka
  • mikrobiologia
  • mikrobiologia stosowana
  • nauki ścisłe
  • neurobiologia
  • ochrona roślin i kontrola fitosanitarna
  • ochrona środowiska
  • przyrodoznawstwo i filozofia przyrody
  • stosowana psychologia zwierząt
  • zootechnika;
  • kandydaci posiadający dyplom ukończenia studiów I stopnia lub II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich na kierunku przyporządkowanym do jednej z poniższych dyscyplin – dotyczy dyplomów wydanych od 2020 roku:

  • biotechnologia

  • nauki biologiczne

  • biologia medyczna

  • nauki o zdrowiu

  • weterynaria

  • nauki leśne

  • rolnictwo i ogrodnictwo

  • technologia żywności i żywienia

  • zootechnika i rybactwo

  • biotechnologia

  • nauki o Ziemi i środowisku

  • zootechnika i rybactwo;


Wynik końcowy postępowania kwalifikacyjnego wyrażony w skali 0-100, obliczany jest zgodnie z poniższym wzorem, z zastrzeżeniem ust. 2,3:

W = s*20

gdzie:

W - wynik końcowy postępowania kwalifikacyjnego,

s – średnia ocen z toku studiów.

 

Pozostali kandydaci kwalifikowani są na podstawie egzaminu wstępnego w formie egzaminu pisemnego, podczas którego sprawdzana jest wiedza kandydata w zakresie biologii na poziomie studiów I stopnia oraz oceniana będzie motywacja do podjęcia studiów na kierunku biologia.

Wynik końcowy postępowania kwalifikacyjnego wyrażony w skali 0-100, powstaje na skutek przeliczenia oceny w skali 2-5 na punkty kwalifikacyjne według poniższej tabeli:

Ocena (skala 2-5)

Punkty kwalifikacyjne

2

0

2,25

10

2,5

20

2,75

30

3

40

3,25

48,75

3,5

57,5

3,75

66,25

4

75

4,25

81,25

4,5

87,5

4,75

93,75

5

100

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tezy szczegółowe:

1. Tkanki roślinne i zwierzęce – krótka charakterystyka.

2. Porównanie komórki roślinnej i zwierzęcej.

3. Przemiana pokoleń u roślin (mszaki, paprotniki, nago- i okrytozalążkowe).

4. Struktura i funkcje DNA.

5. Królestwa organizmów żywych.

6. Podstawy systematyki organizmów.

7. Podstawy ewolucji organizmów.

8. Anatomia funkcjonalna człowieka.

9. Czynniki rozwoju człowieka.

10. Antropogeneza.

11. Czynniki ekologiczne ograniczające rozwój organizmów.

 

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym

Informacje: https://uksw.edu.pl/kandydaci/cudzoziemcy/dyplomy-zagraniczne-i-matury/